Atrakcje

Dzianisz położony jest w malowniczym terenie Podhala, pełnym wielu atrakcji. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Dla miłośników białego szaleństwa w pobliżu znajduje się Stacja Narciarska Witów-Ski. Dla tych którzy lubią aktywnie spędzać czas polecamy niedaleko położone doliny tatrzańskie, i baseny termalne w Chochołowie.

Niżej prezentujemy dosłownie garstkę spośród wielu atrakcji jakie można znaleźć stosunkowo blisko naszego obiektu:

1. Stacja Narciarska Witów-Ski: 4 km

To nowoczesna, rodzinna Stacja Narciarska z szeroką bazą towarzyszącą. Kolej krzesełkowa, wyciąg orczykowy, zimowy kids park dla dzieci, wypożyczalnia i szkółka narciarska Jagny Marczułajtis a także bogata baza gastronomiczna. To wszystko znajdą Państwo w jednym miejscu.

Więcej informacji na www.witow-ski.pl

2. Termy Chochołowskie: 3 km

Największe termy na Podhalu. Zaledwie 3 km od naszego obiektu. Ilość basenów ogółem, mnogość atrakcji (w tym zjeżdżalnie, plaża, grota solna, saunarium) i szum pobliskiej rzeki Czarny Dunajec to tylko kilka z atutów tego miejsca.

Więcej informacji znajdą Państwo na chocholowskietermy.pl


3. Baseny Termalne Oravice: 15 km

To obiekt termalny czynny przez cały rok. Wysoka temperatura wody, jej bogata zwartość to atuty wyróżniające ten ośrodek spośród innych tego rodzaju obiektów.

Więcej informacji znajdą Państwo na: www.meanderthermal.com

4. Dolina Chochołowska: 7 km

Dolina Chochołowska to najdłuższą (10 km) i największą powierzchniowo (35 km2) z dolin Tatr Polskich. W wielu miejscach można obejrzeć wspaniałe twory natury, takie jak: wąwóz Między Ściany, dolomitową galerię Mnichów w Borowcu, "park skalny" Korycisk z progiem o wysokości 33 m i spadającą z niego siklawą.

Więcej informacji znajdą Państwo na: gory-szlaki.pl

Podstawowe dane:

  • duży parking przy wlocie do Doliny (zakaz wjazdu do Doliny)
  • istnieje możliwość skorzystania z góralskiej dorożki konnej lub z wypożyczalni rowerów dla pokonania tej trasy. Z myślą o dzieciach kursuje kołowa kolejka turystyczna

5. Dolina Kościeliska: 8 km

Dolina Kościeliska to dolina, która dostarcza prawdopodobnie najwięcej atrakcji ze wszystkich dolin tatrzańskich. Znajduje się w Tatrach Zachodnich. Ma ok. 9 km długości.

Dolina Kościeliska to nie tylko ciekawa flora i urozmaicone topograficznie miejsce. To również dolina o bogatej historii. Koniecznie do zobaczenia

Więcej informacji znajdą Państwo na: gory-szlaki.pl

Przydatne dane:

  • przed wlotem do Doliny Kościeliskiej płatne parkingi dla samochodów osobowych i autobusów (zakaz wjazdu do Doliny)
  • wstęp płatny- kilkuzłotowa opłata

6. Chochołów: 3 km

Wioska podhalańska, położona przy szosie prowadzącej z Zakopanego do Czarnego Dunajca. W centrum Chochołowa stoi murowany neogotycki kościół p.w. św. Jacka, pochodzący z lat 70 XIX w., Przed kościołem znajduje się kamienny obelisk upamiętniający Powstanie Chochołowskie.

Naprzeciw kościoła w zabytkowym góralskim domu jest Muzeum Powstania Chochołowskiego, przedstawiające nie tylko dzieje zrywu powstańczego, ale prezentujące interesujące zabytkowe okazy kultury materialnej Podhala.

Szczególnie podziwiane są w Chochołowie drewniane domy. Ciekawym zabytkiem jest "Chałupa z jednej jedli" (Chochołów nr 24) - dom Anny Styrculi, ze ścianą frontową wybudowaną przed przeszło stu laty rzeczywiście z jednego, ogromnego pnia jodłowego, ściętego na leżącym w pobliżu Chochołowa wzgórzu Ostrysz.

7. Witów: 4 km

To malownicza miejscowość obejmująca cześć Tatr zachodnich. Osadnictwo na terenie Witowa datuje się od przełomu wieków XVI-XVII. Nazwa wsi pochodzi od nazwiska wielkorządcy krakowskiego Stanisława Witowskiego.

Z ciekawszych zabytków kultury materialnej w Witowie można zobaczyć drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, o którego budowę starano się w latach 1901-1910. W parafii Witowa znajduje się kaplica św. Anny na Plażówce oraz kaplica św. Jana Chrzciciela w Dolinie Chochołowskiej. Kościół stanowi zabytek architektury drewnianej z neogotyckim ołtarzem.

8. Dzianisz: kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (2 km)
 
W Dzianiszu znajduje się drewniany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, zbudowany w 1932 roku, ale zachowujący styl tradycyjnych kościołów podhalańskich oraz kamienna figura św. Barbary z 1772 roku.
Wieś posiada swój urok także za sprawą góralskich chałup z początków XX wieku i smukłych sylwetek drewnianych dzwonnic. Dzianisz to siedlisko ludowych artystów, trudniących się rękodziełem artystycznym. Kultywowane są tu wciąż dawne zwyczaje oraz tradycja związana z muzyką, tańcem i śpiewem.

9. Trasy rowerowa i szlaki turystyczne

Z oddalonej nieopodal góry Ostrysz rozciąga się piękny widok na Tatry, Czarny Dunajec, Kotlinę Nowotarską, a nawet na Słowację. Pieszo, rowerem, można również dostać się na Butorowy Wierch i Gubałówkę. Tym bardziej, że na te szczyty wiedzie z Dzianisza asfaltowa droga.

W odległości 4 km od naszego obiektu istnieje możliwość wypożyczenia rowerów.

10. Skutery śnieżne - wypożyczalnia: 3 km

Wypożyczalnia skuterów śnieżnych Witów Extreme znajduje się przy Stacji Narciarskiej Witów-Ski.
Więcej informacji na www.witowextreme.pl

11. Zakopane: 15 km

12. Sucha Hora (Słowacja): przejście graniczne 4 km

facebook